Trening na siłowni – przygotuj odpowiedni strój i obuwie

Trening na siłowni wymaga dobrego przygotowania nie tylko pod kątem planu ćwiczeń, ale również stroju, który ma zapewnić nam zarówno wygodę, jak i bezpieczeństwo. Nieodpowiednio dobrana odzież i obuwie mogą nie tylko wywołać dyskomfort, ale również spowodować różnego rodzaju otarcia, odparzenia, a nawet kontuzje. Dziś podpowiemy, jak skompletować strój na siłownię, aby wyeliminować te problemy i cieszyć się efektywnym treningiem.

Strój

Strój do ćwiczeń powinien być wykonany z przepuszczalnego powietrze materiału, najlepiej takiego, który ma właściwości termoregulujące. Dzięki temu będzie on wspierał odprowadzanie potu z powierzchni skóry na zewnątrz. Warto zadbać o to, aby był on dopasowany do ciała, lecz nie powodował zbytniego opięcia, co może krępować ruchy. Warto postawić na odzież dedykowaną sportowcom, gdyż jej producenci zadbali o to, aby spełniała ona oczekiwania osób ćwiczących i odpowiadała ich potrzebom. Trening w ciuchach lifestyle’owych, które nosimy na co dzień, nie jest więc dobrym rozwiązaniem.

Na strój treningowy składa się koszulka (oraz sportowy biustonosz w przypadku kobiet). Może to być t-shirt lub model bez rękawów. Ta druga opcja jest bardziej praktyczna, gdyż eliminuje pocenie się bezpośrednio na materiał znajdujący się pod pachami i pozwala łatwiej odparować wilgoci.

Jeśli chodzi o dolną część garderoby to najlepiej sprawdzają się krótkie spodenki. Mogą mieć szersze, luźne nogawki lub mieć formę dopasowanych do ciała getrów.

Niektórzy wolą jednak trenować w długich spodniach i wówczas wybierają wygodny dres lub legginsy (zwłaszcza kobiety). Jest to oczywiście jak najbardziej odpowiednie pod warunkiem, że odzież ta nie uciska zbytnio ciała i nie powoduje jego przegrzania.

Obuwie

Kolejnym, niezwykle ważnym elementem stroju, jest obuwie. Jego wybór powinien być przemyślany i uwzględniać przede wszystkim charakter treningu. Inne buty dopasujemy do ćwiczeń cardio, które związane są z bieganiem i podskokami, gdyż będą one musiały zapewnić stopie lepszą przyczepność i stabilizację niż w przypadku obuwia do treningów na maszynach. Jeśli nie mamy pewności, jakie obuwie na trening wybrać, warto skonsultować te kwestię ze specjalistą, chociażby w sklepie sportowym, w którym chcemy zrobić zakupy. Na rynku mamy kilku producentów, którzy specjalizują się w produktach dedykowanych sportowcom. Decydując się na przykład na buty Nike możemy liczyć na to, że w kolekcji marki znajdziemy odpowiednie obuwie treningowe.

Akcesoria

Oprócz stroju i obuwia warto również zainwestować w kilka akcesoriów, które będą przydatne podczas treningu. Z pewnością przyda nam się bidon na wodę czy opaska sportowa lub smartwatch, dzięki którym będziemy mogli mierzyć swoje osiągnięcia sportowe, w tym poziom tętna, spalone kalorie, przebyty dystans czy kroki. Takie dane będą dla nas świetną motywacją do kolejnych wizyt na siłowni i pobijania własnych rekordów.

Tak przygotowani możemy rozpocząć swoje pierwsze treningi na siłowni i już wkrótce cieszyć się doskonałą formą i idealną sylwetką.

 

bronsy.pl Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *