Strój do treningu – na jakie elementy zwrócić uwagę

Kobiety i mężczyźni często inaczej podchodzą do kwestii odpowiedniego stroju na trening. Płeć piękna często zaczyna swoją przygodę ze sportem od wybrania wygodnych i dobrych jakościowo ubrań. Mężczyźni zaś znajdują w szafie jakiś T-shirt i buty, nie zwracając uwagi na szczegóły. Niestety takie działanie może doprowadzić do braku komfortu i – co gorsza – do kontuzji. Na czym więc powinni skupić się panowie, by skompletować odpowiedni strój?

Jakość i rodzaj materiału

Oczywiście zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn, zdarzają się wyjątki, które zapewne mógłbyś tutaj wymienić. Nie o to jednak chodzi w tym artykule – ma on pomóc Ci w wyborze odpowiedniej odzieży do ćwiczeń, bez względu na to, jaką aktywność prowadzisz. Na początek zwróć uwagę na rodzaj materiału ubrań, które zamierzasz zabrać ze sobą na trening. Niestety nie w każdym będziesz czuł się komfortowo i pewnie, a plamy potu widoczne na odzieży na pewno tego nie ułatwią. Nawet jeśli jesteś zwolennikiem naturalnych materiałów, warto sprawdzić dobrej jakości syntetyki, których właściwości pozwalają na łatwe odprowadzenie potu i dodatkowo chronią przed warunkami pogodowymi – deszczem, słońcem i wiatrem. Materiały syntetyczne, w przeciwieństwie do bawełny nie nasiąkną potem i nie staną się ciężkie i nieprzyjemne w dotyku. Już po pierwszym bardziej intensywnym treningu poczujesz znaczną różnicę.

Komfort i wygoda

Podczas przymierzania odzieży w sklepie sportowym, poświęć nieco więcej czasu i upewnij się, że krój jest dobrze dopasowany i nie krępuje ruchów. Zrób kilka wymachów rękami i nogami, wykonaj różne skręty ciała, zrób pajacyki i przysiady. Zwróć uwagę nawet na najdrobniejszy dyskomfort, ponieważ podczas treningu może przekształcić się w znacznie większy, irytujący problem, który z sukcesem zniechęci do ćwiczeń. Ważne jest również to, aby ubrania nie zaczepiały się o maszyny na siłowni czy inny używany sprzęt. Często więc lepszym rozwiązaniem będą mniej luźne i bardziej przylegające do ciała koszulki i spodenki. Generalnie kieruj się zasadą, że najlepsze ubranie do treningu to takie, którego nie czuć na sobie – nie uwiera, nie drapie, nie uciska i co ważne, nie trzeba poprawiać.

Odpowiednie buty sportowe

Najważniejszym aspektem całego stroju są buty. Jeśli będą dobrze dopasowane, unikniesz niepotrzebnych urazów ścięgien i stawów. Nie ma jednak jednej odpowiedzi, jakie buty będą najlepsze dla Ciebie. To zależy od tego, jaki rodzaj aktywności prowadzisz. Jeśli sam do końca nie określiłeś swoich preferencji lub po prostu lubisz mieszać różne sporty, zdecyduj się na buty treningowe męskie, które sprawdzą się w większości dyscyplin. Jeśli jednak w większości ćwiczysz z ciężarami, biegasz lub grasz w piłkę, to z pewnością znajdziesz buty odpowiednie do tych rodzajów aktywności. Nie kupuj jednak specjalistycznego obuwia na początku swojej drogi ze sportem. Bardzo możliwie, że w ciągu kilku miesięcy nabierze ona zupełnie innego kierunku, a zrobione zakupy okażą się zbędne. Idź do sklepu lub zamów buty online wtedy, gdy konkretna aktywność wyjątkowo przypadnie Ci do gustu, a dobrze dobrane buty zabezpieczą Twoje stopy, kostki, zoptymalizują obciążenia i podniosą efektywność treningu.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Uprawiając sport na powietrzu i mając styczność z uczestnikami ruchu drogowego, zadbaj o swoją widoczność. Nawet drobne elementy odblaskowe na ubraniu mogą znacznie ją poprawić, a Ty będziesz czuł się bezpieczniej. Jeśli ćwiczysz cały rok na powietrzu, zaopatrz się w odzież termoaktywną i zabezpiecz uszy, dłonie i stopy, które marzną najszybciej. Pamiętaj, by dobierając strój zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj uprawianego sportu, ale również na warunki atmosferyczne. Dzięki temu skompletujesz strój idealny.

 

bronsy.pl Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *