Sposób na nieregularny zarost

Dobry sposób na nieregularny zarost

Czy nieregularny zarost na twarzy to też broda? To egzystencjalne nieomal pytanie zadaje sobie z pewnością każdy, dla kogo męska broda stała się nie tylko wyrazem buntu, ale wręcz symbolem i wyrazem osobowości. No dobrze, ale co zrobić, jeśli na tym żywotnym – dla każdego prawdziwego mężczyzny – polu natura manifestuje takie problemy, jak słaby zarost czy też zgoła brak zarostu w ogóle?

Brak zarostu, od czego zacząć?

Zmagania z tym problemem należałoby zacząć od podstaw tj. od przebadania podłoża medycznego organizmu. Podstawowa konsultacja internistyczna może pozwolić na rozpoznanie i postawienie odpowiedniej diagnozy, a także odpowiedzieć na pytania, czy problemy te nie są cechą osobniczą? Ewentualna dodatkowa wizyta u endokrynologa i androloga, badania hormonalne, badania stanu jąder i tarczycy, potrafią w sposób jednoznaczny wskazać zarówno przyczyny natury medycznej, jak i wykluczyć je z kręgu pojawiających się trosk. Jeżeli wykluczono zaburzenia hormonalne, to wiadomo już, że jakość zarostu uwarunkowana jest genetycznie i w tym temacie przy pomocy ściśle medycznych działań rozwiązania problemów nie będzie.

Rzadki zarost co zrobić z tym problemem?

Słaby zarost na pewno można wzmocnić poprzez włączanie do codziennej diety większej ilości białek, witamin z grup A, B, C, E, beta-karotenu, kwasów tłuszczowych omega-3. W miarę możliwości, wpływ na poprawę urody ma także bezstresowy tryb życia i regularny sen. Wszystko to z pewnością też wspomaga korzystne oddziaływanie suplementów i witamin. Natomiast staranna pielęgnacja w postaci czesania zarostu dobrze dobraną szczotką i nacierania go odpowiednimi olejkami zapobiegają wypadaniu włosów i poprawiają ich wygląd.

Mity i przesądy

Po pierwsze: golenie wzmacnia, przyśpiesza porost włosów, a włosy stają się twardsze to jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów, który nie ma żadnego uzasadnienia od strony medycznej. Jest spowodowany złudzeniem optycznym i obiegowymi opiniami.
Po drugie: wypadanie włosów jest objawem ich choroby. To kolejny mit, ale pod warunkiem, jeśli nie przybiera to nadmiernych rozmiarów. Włosy rosną według trzech faz, których wymianę można obserwować właśnie poprzez ich częściowy ubytek, uzupełniany na bieżąco fazą następną. Te trzy fazy to:
Anagen – włos rośnie z pełną mocą przez parę lat
Katagen – włos wypada zostawiając jedynie cebulkę i trwa to ok. Miesiąca
Anagen – cebulka włosa hibernuje przez kilka miesięcy i ponownie wkracza w fazę anagenu tworząc kolejny włos.

Co możemy, a czego nie możemy zrobić?

Wszystko, co jest zależne od genów i hormonów, leży w gestii medycyny i w rękach lekarzy, z których opieki należy skrupulatnie korzystać. Reszta, choć to w sumie niewiele, spoczywa jednak na osobistych barkach panów, którzy chcą mieć zarost. Odpowiednia i regularna kosmetyka, właściwie dobrane środki i narzędzia do pielęgnacji zarostu, a także niezapominanie o skórze, która jest pod zarostem, pomogą wzmocnić, zagęścić i poprawić wygląd brody. Będzie ona bardziej zadbana i w lepszej kondycji, nie tylko w zakresie wizualnym.

bronsy.pl Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *