Co to jest trychologia?
Trychologia to nauka o wzroście włosów, ich wypadaniu i związanych z nimi problemach – także tych ze skórą głowy. Skupia się na badaniu włosów i skóry głowy, a także ocenie przyczyn problemów i leczeniu tych schorzeń.
Trychologia jest często postrzegana jako „pomost” między kosmetologią, a dermatologią.
Kim jest trycholog?
Trycholog to specjalista od włosów i skóry głowy. Wyszkolony w naukach przyrodniczych i patrzący na problemy wypadania włosów w sposób holistyczny. Ocenia pacjentów na podstawie historii osobistej, stylu życia, czynników genetycznych i warunków środowiskowych. Na podstawie tych informacji trycholog jest w stanie zaproponować zindywidualizowane zabiegi, udzielić porad żywieniowych i zalecić zmiany w stylu życia w celu poprawy zdrowia i wyglądu włosów oraz skóry głowy.
Podobnie jak inni paramedyczni specjaliści, kompetentny trycholog powinien ściśle współpracować z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy jakiekolwiek problemy zdrowotne są związane z wypadaniem włosów. Lekarz też powinien chcieć współpracować z twoim trychologiem w zakresie wykonywania i analizowania badań krwi, które sugeruje twój trycholog.
Profesjonalny trycholog powinien być w stanie szczerze cię zrozumieć i poświęcić jak najwięcej czasu na właściwe doradzanie, jak najlepiej uporać się z chorobą.
Kiedy warto odwiedzić tego specjalistę?
Zawsze kiedy borykasz się z poważnymi problemami dotyczącymi skóry głowy i włosów. Gdy zorientujesz się, że nie jesteś w stanie sobie poradzić z jakąś dolegliwością związaną z włosami, wizyta u trychologa wydaje się nieunikniona.
Wiele dolegliwości związanych ze stanem skóry głowy i włosów można wyleczyć w domu, wybierając odpowiednie, delikatne i naturalne produkty do pielęgnacji włosów. Często olejowanie włosów okazuje się tu niezwykle pomocne. Mimo to warto udać się do trychologa, aby profesjonalnie określić poziom porowatości włosów i kondycję skóry głowy. Dzięki temu możemy zintensyfikować działanie, jakie dają naturalne olejki i myjki do włosów. Warto też zdać sobie sprawę, że to, czy trycholog będzie w stanie nam pomóc, zależy od tego, ile szczegółowych odpowiedzi udzielimy mu na pierwszej wizycie.
Mamy nadzieję, że teraz już wiesz kiedy udać się do trychologa.