Suszone warzywa i owoce mają wiele wartości odżywczych. Doceniamy je zwłaszcza wtedy, kiedy sezon na świeże owoce mija. Są smaczną, ale przede wszystkim zdrową alternatywą dla słonych i wysoko przetworzonych przekąsek. Poza tym możemy zrobić je samodzielnie.
W sezonie letnim w sadach i ogrodach jest kolorowo od warzyw i owoców. Nieraz jest ich tak dużo, że zaczynamy się obawiać, że się zmarnują. Bardzo dobrym pomysłem na ich przetworzenie jest właśnie suszenie. Suszone warzywa i owoce zawierają dużo witamin, minerałów i błonnika. Jeśli dobrze się do tego zabierzemy, a przy tym będziemy pamiętać o prawidłowym przechowywaniu, to będziemy mieć smaczną przekąskę przez wiele miesięcy.
Zalety suszenia warzyw i owoców
Zacznijmy od tego, że w suszonych warzywach i owocach pozostaje znacznie więcej witamin i minerałów niż wtedy, gdybyśmy zrobili kompot, czy dżem, kiedy to poddaje się je obróbce termicznej. Suszenie polega na odparowywaniu wody z produktów spożywczych, co działa jednocześnie konserwująco. Musimy jednak pamiętać o tym, by do suszenia wybierać tylko te owoce i warzywa, które nie mają śladów pleśni, nie gniją i się nie psują. W przeciwnym razie nawet po ususzeniu procesy te będą postępować. Suszyć możemy tak naprawdę większość dobrze znanych warzyw i owoców począwszy od marchewki i buraka, po jabłka, gruszki, żurawinę bądź śliwki. Jeżeli wybrany owoc jest owocem z dużą pestką, przed suszeniem ją usuńmy, dzięki temu suszenie będzie szybsze.
Suszone owoce przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w słoiku lub szczelnym pudełku. To zabezpieczy je przed wilgocią i nadmiarem promieni słonecznych, które miałyby wpływ na termin przydatności. Kiedy o to zadbamy, będziemy mogli się cieszyć suszonymi owocami i warzywami przez długi czas.
Proste sposoby na suszenie warzyw i owoców
Jeżeli chcemy być eko i stosować metody naszych pradziadków, wystawmy pokrojone w plastry lub mniejsze kawałki owoców i warzyw na słońcu. To naturalna, ale czasochłonna metoda. Szybciej uda się osiągnąć zamierzony efekt, kiedy nasze przyszłe przekąski ułożymy na pergaminie albo papierowym ręczniku na grzejniku bądź obok kuchenki. Woda będzie parować szybciej, ale musimy pamiętać, by przykryć owoce i warzywa moskitierą bądź gazą, by nie osadzał się na nich kurz i nie chodziły muszki owocówki.
Kiedy mamy do wysuszenia więcej darów natury, powyższe metody mogą być niewystarczające, zwłaszcza jeśli mamy na suszenie mało miejsca. Na szczęście z pomocą przychodzi piekarnik. Suszenie będzie odbywać się w niskiej temperaturze, bo w przedziale 50-70 stopni. Czas suszenia jest zależny od tego, jakiej wielkości są owoce. Najczęściej oscyluje w graniach 2-10 godzin.
Być może nastawiamy się na to, że będziemy suszyć owoce regularnie, a nasz sad obfituje w mnóstwo warzyw i owoców. Wtedy też weźmy pod uwagę zakup suszarki. Jest prosta w obsłudze, nie zajmuje wiele miejsca, a nasze przekąski będą równomiernie wysuszone. Wystarczy, że równo ułożymy plasterki na sitach, a urządzenie zrobi resztę.
Aby zapoznać się z naszą ofertą, zapraszamy na stronę https://zdrovi.pl/k/suszarki-do-owocow-i-warzyw-dehydratory/