Pierwszy zarost – pierwsze golenie

Pojawienie się pierwszego zarostu wielu nastolatków postrzega jako ogromny krok zbliżający ich do świata dorosłych. Pierwsze golenie choć często kojarzone z dumą i dorosłością, często bywa przyczyną wielu kłopotów. Jak prawidłowo golić skórę oraz uniknąć nieprzyjemnych podrażnień, które to mogą przysporzyć wielu zmartwień?

Pierwsze golenie to nie lada wyzwanie dla każdego młodego mężczyzny. Owłosienie na ciele nastolatka nie wszędzie jest takie samo. Na głowie włosy są zazwyczaj miękkie i elastyczne, podczas gdy zarost brody i na policzkach bywa sztywny i stosunkowo gruby. Jest to oznaka że w organizmie młodego mężczyzny działają męskie hormony, które wpływają na zarost. Niezwykle ważne jest, aby dobrać odpowiednie kosmetyki oraz przyrządy do golenia. W obecnych czasach brzytwy i maszynki na żyletki odeszły już do lamusa. Dziś w sklepach na półkach królują golarki elektryczne, maszynki z wymiennym ostrzem lub maszynki jednorazowe. Dobierając odpowiedni przyrząd warto zwrócić uwagę na rodzaj zarostu. Otóż miękki i delikatny bez problemu podda się każdej golarce, a nieco twardszy wymaga bardziej zaawansowanych akcesoriów oraz preparatów zmiękczających. Wówczas warto zdecydować się na odpowiednie żele, kremy, mydła i pianki do golenia. Jeśli młodzieniec posiada cerę suchą, to powinien unikać mycia skóry mydłem. Z kolei do skóry tłustej i mieszanej powinien używać specjalnych kosmetyków, które ograniczają wytwarzanie łoju. Warto, aby znajdowały się w nich substancje oczyszczające takie jak: olejek z drzewa herbacianego.

Pierwszy zarost, a problemy związane z goleniem.

Często u młodych mężczyzn zdarza się, że niektóre kosmetyki wywołują uciążliwe podrażnienia twarzy. Dlatego pierwszy zarost wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz prawidłowego golenia. Gdy skóra na twarzy zaczyna nieprzyjemnie swędzieć i piec, wówczas należy czym prędzej zmienić środki do pielęgnacji. Zazwyczaj problemy te wywołuje nadwrażliwość na dany składnik używanego kosmetyku, który może wywołać ostry stan zapalny skóry. Wówczas to wąsy i brodę należ golić, że szczególną ostrożnością. Jednak, gdy objawy nie ustępują to wówczas, warto skonsultować się z dermatologiem. Nieleczone zapalenie skóry może stać się przyczyną nieestetycznych zmian takich jak: plamy oraz pęcherzyki, wypełnione biało-żółtym płynem. W takiej sytuacji należy zażyć odpowiednie leki przeciwzapalne i przeciwalergiczne.

Jakie mogą wystąpić problemy związane z pierwszym goleniem?

Każdy młody mężczyzna nie powinien zrażać się początkowymi niepowodzeniami podczas golenia, gdyż z czasem nabierze on wprawy i ta codzienna czynność przestanie być dla niego wyzwaniem. W czasie golenia należy napinać skórę oraz naciągać ją palcami u góry, dzięki czemu każdy nastolatek uniknie przykrego zacięcia skóry. Natomiast ostrze maszynki powinno poruszać się w jednym kierunku, od góry do dołu. Istotnym problemem jest też posiadanie przez nastolatka cery trądzikowej, której dokuczają ropne torbiele. Wówczas to podczas golenia należy zachować szczególną ostrożność. W żądnym wypadku nie należy ścierać ropnych zmian ostrzem, ponieważ wówczas szybko obejmą one inne miejsca twarzy. Jeśli nastolatek posiada brodawki i skórne przebarwienia towówczas powinien unikać kontaktu z maszynką. Warto pamiętać o tym, aby wszelkie uszkodzenia naskórka odkażać wodą utlenioną, a po zakończeniu golenia posmarować środkiem po goleniu, który łagodzi podrażnienia.
Pierwsze golenie to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdego nastolatka. Daje ono początek czynności, którą większość mężczyzn powtarza przez całe swoje życie. Dlatego też warto poznać sekrety skutecznego pozbywania się zarostu oraz podstawową zasadę higieny, związaną z tym męskim rytuałem.

bronsy.pl Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *