Odpowiednia ściółka to podstawa.

Ko też chce mieć wygodnie

Podobnie jak człowiek, również zwierzęta lubią mieć wygodne miejsce do bytowania. A tym bardziej do spania. Jeśli więc hodowca stoi przed dylematem, jaką wyściółkę wybrać, powinien rozpatrzeć kilka możliwości najbardziej odpowiedniego rozwiązania. Istnieje kilka sprawdzonych rodzajów ściółki dla koni.
Jednym z czynników mających istotny wpływ na wybór odpowiedniej ściółki, jest przede wszystkim stan zdrowia zwierzęcia. Należy tutaj zdać sobie sprawę, że każda ściółka ma swoje zarówno wady jak i zalety. Warto także pamiętać o odpowiednim miejscu składowania ściółki, aby nie straciła ona swoich właściwości. Do najpopularniejszych wyściółek dla koni stosuje się:

Słomę…

Jest to bez wątpienia najpopularniejszy rodzaj ściółki. Ogólnie dostępny oraz niedrogi. Ściółka dla koni składająca się ze słomy, jest stosunkowo estetyczna i łatwa w utrzymaniu. Niektórzy hodowcy, stosują słomę jako dodatkowy element uzupełniający dietę konia. Nie ma więc zagrożenia, że zjedzona [rzez konia słoma, będzie zagrażać jego zdrowiu, jak np. w przypadku innych ściółek.
Może zabrzmi to dość komicznie, ale słoma nie tylko może służyć jako pokarm dla konia, ale również jako rozrywka dla niego.

Wióry i trociny

Dzięki doskonałym właściwościom absorbującym, trociny są doskonałym materiałem pochłaniającym nieprzyjemny zapach. Dodatkowym parametrem decydującym o częstym stosowaniu tego rodzaju ściółki jest również estetyka i łatwość w użytkowaniu.
Bardzo dużym plusem stosowania trocin i wiórów jest fakt, iż nadają się one dla koni z przypadłościami takimi jak kolki, alergie czy specjalnie stosowana dieta. Niestety wadą trocin jest ich tendencja do zbyt długiego czasu rozkładania się obornika. W porównaniu np. do słomy, wyścielanie boksu trocinami jest nieco droższe, choć nie jest to zasadą.

ściółka papierowa

Co raz bardziej popularna forma wyścielania boksów. Zwłaszcza za granicą, choć już także w Polsce. Jest to stosunkowo tani sposób, gdyż papier w różnej formie można dostać praktycznie za bezcen, lub jako odpadek. W skład wyściółki papierowej mogą wchodzić nawet zadrukowana lub kolorowe arkusze. Nie zagrażają one zdrowiu konia, pomimo że często stają się one dla niego przekąską.
Papierowa ściółka dla koni jest dość łatwa w utrzymaniu oraz składowaniu. Niestety po pewnym czasie użytkowania ściółka ta nie wygląda zbyt estetycznie a ;rzez wzgląd na swa lekkość, może zostać rozdmuchana przez wiatr i powodować bałagan i zaśmiecenie.

Pellet drzewny

Zwłaszcza nieco nasiąknięty pellet, doskonale sprawdza się jako podłoże dla konia. Jest hipoalergiczny i brak w nim kurzu. Dzięki szybszemu rozkładowi, jest efektywniejszy od słomy czy papieru. Dużą zaletą jest łatwość w usuwaniu nieczystości, natomiast niewielka wadą jest czasochłonność z którą wiąże się przygotowanie tego typu ściółki.
Pellet, czyli granulat drzewny, tworzy zbita strukturę, tworząc coś w stylu materaca. Jest wygodny dla konia i ekonomiczny dla hodowcy.

bronsy.pl Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *