Odchudzanie bez głodowania, czyli jak skutecznie schudnąć?

Odchudzanie często kojarzone jest z dietami o bardzo niskiej kaloryczności. Dzieje się tak za sprawą internetu, gdzie na blogach i stronach internetowych możemy znaleźć wiele poradników o tym jak szybko schudnąć lub jak mieć idealną sylwetkę w miesiąc. Większość z tych artykułów mówi nam, że najlepszym i najszybszym sposobem na odchudzanie jest głodowa dieta, na której męczymy się spożywając 1000 kcal dziennie. Jest to zdecydowanie za mała ilość kalorii, i z pewnością długo nie wytrzymamy na tak dużym deficycie kalorycznym. Tego typu diety prowadzą jedynie do efektu jojo. Polega to na tym, że owszem na diecie 1000 kcal szybko zrzucimy zbędne kilogramy, ale nie wytrzymamy na niej zbyt długo. Po kilku tygodniach wrócimy do dawnych nawyków żywieniowych, a kilogramy utracone w krótkim czasie powrócą do nas bardzo szybko.

O wiele lepiej jest zdecydować się na odchudzanie rozłożone w czasie, które będzie połączone z ćwiczeniami. Takie odchudzenie da nam stałe efekty. Aby ćwiczenia były dla nas przyjemniejsze, warto zastosować gadżety do ćwiczeń – tłumaczy ekspert z Vves.pl

Odchudzanie bez głodowania, czy jest możliwe?

Na początku naszej przygody z odchudzaniem musimy ustalić sobie realny cel, do którego będziemy dążyć. Przyjmuje się, że bezpiecznie możemy schudnąć około 0,5-1 kg tygodniowo, bez obawy o efekt jojo. Odchudzanie powinniśmy zacząć od policzenia naszego zapotrzebowania kalorycznego. Następnie od tej wartości musimy odjąć około 500 kcal, co pozwoli nam na spalenie pół kilograma tłuszczu w tydzień. W połączeniu z ćwiczeniami możemy spalić więcej tkanki tłuszczowej, a dodatkowo wymodelujemy nasze ciało. Przy małym deficycie, takim jak 500 kcal bez problemu możemy się najadać posiłkami. W zależności od naszych upodobań możemy ułożyć jadłospis na 3-5 posiłków.

Najważniejsze jest to, żeby jeść w regularnych odstępach czasu, co ułatwia proces odchudzania. Do posiłków powinniśmy dodać sporo warzyw, które mają mało kalorii, a jednocześnie dadzą nam uczucie sytości na dłużej. W każdym posiłku powinny znaleźć się węglowodany, białka i tłuszcze. Jako przekąskę między posiłkami możemy wybrać owoce lub warzywa. To samo dotyczy przekąsek podczas spotkań ze znajomymi lub do oglądania ulubionych filmów. W internecie znajdziemy wiele pomysłów o tym jak zrobić fit przekąski, oraz zdrowe odpowiedniki naszych ulubionych potraw. Żeby nasze dania miały mniej kalorii, musimy unikać smażenia potraw na oleju. Najlepiej będzie jeśli upieczemy lub ugotujemy na parze posiłki. W ten sposób będziemy mogli zjeść więcej niż w przypadku potraw smażonych.

Czy da się odchudzać nie trenując?

Trening w odchudzaniu jest bardzo ważny, gdyż w połączeniu z odpowiednią dietą znacząco przyspieszy osiągniecie wyznaczonego celu. Treningi nie muszą być wykonywane na siłowni ponieważ za pomocą gadżetów do ćwiczeń takich jak gumy do ćwiczeń czy ekspandery możemy efektywnie ćwiczyć nawet w domu. Musimy pamiętać, że podczas treningów spalamy więcej kalorii w ciągu dnia, zatem z pewnością będziemy odczuwać większy głód w dni treningowe. Dlatego warto zaplanować posiłki tak, żebyśmy mogli zjeść najlepiej w ciągu 30-60 minut po treningu.

Wykonując ciężkie treningi siłowe lub długie sesje cardio, powinniśmy po treningu wypić odżywkę białkową. Dzięki temu uzupełnimy naszą dietę o ten niezbędny makroskładnik. Odżywka ma niedużo kalorii, dlatego warto ją wypić nawet jeśli wtedy przekroczymy liczbę spożytych kalorii w ciągu dnia. Dzięki temu unikniemy podjadania po treningu. W odchudzaniu ważne są zarówno treningi siłowe, jak i cardio. Te drugie pozwolą nam spalić więcej kalorii w ciągu dnia i poprawia naszą kondycję.

Dodatkowo aktywności na świeżym powietrzu redukują stres i dotleniają organizm, co wpłynie na lepszy sen. Ma to duży wpływ na proces regeneracji po treningu, jak i na samo odchudzanie. Trening siłowy jest nieodłącznym elementem odchudzania. To właśnie on pobudza nasze mięśnie do wzrostu, co poprawi nasz wygląd. Dodatkowo mięśnie przyspieszają metabolizm, dlatego też z czasem będziemy mogli stopniowo zwiększać ilość spożywanych przez nas kalorii.

bronsy.pl Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *