Oczyszczanie organizmu – fakty i mity

W temacie oczyszczania organizmu krąży wiele półprawd. Wielu z nas powiela popularne mity dotyczące diety detoksykującej. Czy można oczyścić organizm w sposób naturalny? Oto zestawienie najpopularniejszych faktów oraz mitów dotyczących naturalnego oczyszczania organizmu z toksyn.

Co jeść a czego nie jeść podczas detoksu

Dla niektórych z nas detoks organizmu oznacza kilkudniową głodówkę lub surową, restrykcyjną dietę polegającą na piciu samych soków. Niestety, taki sposób nie tylko nie przyniesie oczekiwanego efektu przywrócenia organizmowi witalności, ale może przyczynić się do wycieńczenia organizmu i utraty wielu cennych składników. Dieta oczyszczająca nie oznacza głodówki.

Podstawową zasadą, jaką powinniśmy się kierować, będąc na takiej diecie, jest odstawienie alkoholu, słodyczy, ciężkostrawnych potraw i przetworzonych produktów. To dobry czas na wypróbowanie diety wegetariańskiej lub wegańskiej, która jak najbardziej może być pełnowartościowa.

Herbaty ziołowe a skuteczne oczyszczenie organizmu

Do usuwania toksyn z organizmu służą nam nerki, wątroba, skóra, a także nasz układ pokarmowy. To one pełnią funkcję detoksykacji ze szkodliwych substancji – wydalamy je wraz z moczem, strawionymi resztkami, a także potem. Nie można więc powiedzieć, że sama herbata oczyszczająca jest w stanie oczyścić nasz organizm. Może być ona jedynie wspomagającym dodatkiem. Najważniejsze w takiej diecie. jest odstawienie niezdrowego jedzenia.

Codzienna rutyna na diecie oczyszczającej

Po odstawieniu alkoholu, kofeiny i ciężkostrawnych, smażonych potraw powinniśmy wprowadzić do diety więcej warzyw, owoców (np. w postaci soków i koktajli). Dobrze sprawdzą się wszelkie fermentowane produkty mleczne. Probiotyki i błonnik są cennymi sprzymierzeńcami podczas kilkudniowej diety oczyszczającej.

Unikajmy także sprzedawanych komercyjnie produktów dietetycznych, które mają właściwości detoksykujące. Nie jest pewne, jak organizm zareaguje na takie preparaty. Lepszym wyjściem będzie naturalne odtruwanie organizmu opisane powyżej. Nasz organizm niekoniecznie dobrze reaguje na ekstremalne warunki, do jakich należą specyficzne diety.

bronsy.pl Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *