Trądzik różowaty dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Pojawia się najczęściej po 30. roku życia. Badacze nie znają dokładnych mechanizmów jego powstawania. Leczenie trądziku różowatego nie jest proste, ale dzięki systematycznej, sumiennej pielęgnacji można go zredukować. Kluczowe znaczenie ma wtedy dobry krem do twarzy.
Czym jest trądzik różowaty?
Trądzik różowaty (acne rosacea) jest przewlekłym stanem zapalnym skóry, czyli inaczej dermatozą, która ma postać grudkowatych, rumieniowych wykwitów pojawiających się na skórze twarzy. W skrajnych przypadkach może zmieniać się w nacieki i guzy. Widoczny jest przede wszystkim na policzkach, pod oczami, na nosie, brodzie oraz na czole.
Nie znamy dokładnej przyczyny powstawania trądziku różowatego, ale podejrzewa się, że jest to efekt łojotoku i zaburzeń naczyniowych. Może zacząć rozwijać się na skutek zmian hormonalnych, chorób autoimmunologicznych, u osób zestresowanych, z niezdrową dietą, pijących alkohol. Także przyczyną tej formy trądziku mogą być choroby układu pokarmowego.
Jak leczy się skórę z trądzikiem różowatym?
Trądzik różowaty nie jest prostym przeciwnikiem. Choroba przebiega w cyklach zaostrzeń i złagodzeń objawów, dlatego też głównym celem jest ich uspokojenie i zapobieganie nawrotom.
W celu diagnostyki i doboru leczenia dla skóry z trądzikiem różowatym najlepiej udać się do dobrego dermatologa, który będzie mógł także zalecić odpowiednie postępowanie. Leczenie dobiera się w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia.
Metody leczenia trądziku różowatego:
- właściwe kosmetyki
- zabiegi kosmetyczne
- zabiegi medycyny estetycznej
- antybiotyki miejscowe i ogólnoustrojowe
- leczenie operacyjne
Jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym?
Właściciele skóry dotkniętej trądzikiem różowatym powinni w pierwszej kolejności pamiętać o jej właściwej pielęgnacji. Odpowiednio dobrane kosmetyki mogą wtedy zmniejszyć widoczność zmian trądzikowych – zaczerwienienie, grudki, a także zapobiegać ich ponownemu pojawianiu się.
W ofercie wielu marek kosmetycznych można znaleźć specjalne serie produktów przeznaczone do kuracji trądziku różowatego. Zawierają specjalnie skomponowane składniki, które wspomagają ten typ cery, a jednocześnie mają właściwości pielęgnacyjne – nawilżają, odżywiają, mają działanie przeciwzmarszczkowe.
Do wyboru są specjalne kosmetyki oczyszczające jak mleczka, żele czy emulsje do mycia – ważne jest delikatne mycie, by nie podrażnić cery. Następnie zaleca się jej tonizację, czyli przywrócenie jej odpowiedniego pH. Na koniec skórę należy pokryć warstwą ochronnego kremu dopasowanego do potrzeb skóry z trądzikiem różowatym.
W przypadku cery z tym problemem dermatologicznym należy unikać inwazyjnych zabiegów kosmetycznych, między innymi preparatów zawierających substancje ścierające, silne kwasy, które mogą zaognić skórę.
Najlepszy krem na trądzik różowaty – co wybrać?
W pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym bardzo istotne znaczenie ma krem przeznaczony do nakładania na skórę rano i wieczorem po jej oczyszczeniu i stonizowaniu.
Jednym z polecanych kremów na trądzik różowaty jest Sensibio AR od firmy Bioderma. To krem skomponowany specjalnie z myślą o potrzebach tej cery, który zawiera ekstrakty z zielonej herbaty, miłorzębu japońskiego, olej canola, a także allantoinę.
To hipoalergiczny, dobrze tolerowany kosmetyk, który eliminuje zaczerwienienia, zapobiega ich nawrotowi, nawilża i łagodzi podrażnienia skóry, aby dać jej natychmiastową ulgę. Jego lekka formuła nie powoduje zablokowania porów i nadaje się pod makijaż.