Jak w w okresie zimowym zwiększyć masę mięśniową

Najlepszym momentem do budowania muskulatury jest zima. Zdają sobie z tego sprawę prawie wszyscy sportowcy. Wynika to z kilku czynników, wśród których najczęściej wymieniane są:

 • możliwość schowania nadmiaru tkanki tłuszczowej pod grubymi ubraniami, co nie jest możliwe ani latem, ani późną wiosną. Wielu sportowców woli jednak ukrywać swoje nieestetyczne ciało przed światem zewnętrznym, pomimo tego, iż jest to główny element budowania wymarzonej sylwetki,
 • posiadanie większej ilości czasu, ze względu na bardzo brzydką pogodę za oknem, niesprzyjającą ani podróżom, ani spotkaniom ze znajomymi,
 • większe możliwości finansowe, ze względu na brak urlopu oraz związanych z tym wycieczek,
 • lepsze przyswajanie wiedzy na temat budowania masy mięśniowej oraz rzeźby, gdyż długie, ciemne, zimowe wieczory sprzyjają poszerzaniu swojej wiedzy na temat dopingu, ćwiczeń oraz różnego rodzaju diet,
 • łatwiejsze znalezienie kompana do ćwiczeń, ze względu na fakt, że wiele osób chce zrzucić zbędną tkankę tłuszczową po lecie, czyli po różnego rodzaju wypadach do baru, grillach czy spożywaniu lodów.

Najważniejsze zawsze jest postanowienie. Jeżeli sportowiec chce zmienić swój styl życia, nic nie powinno stanąć mu na przeszkodzie. Właśnie dlatego, najważniejsza jest zawsze motywacja. To od niej zależy, czy zawodnik osiągnie sukces oraz czy zrobi to w jak najkrótszym, czyli optymalnym czasie.

Zasady budowania wymarzonej sylwetki

Jeżeli sportowiec posiada motywację, to może już uznać, że osiągnął połowę sukcesu. Druga część polega natomiast na trenowaniu, przestrzeganiu diety oraz regenerowaniu swojego organizmu. Są to trzy podstawowe elementy, bez których nikt nie jest w stanie osiągnąć przyrostów masy mięśniowej, szczupłej sylwetki oraz lepszej kondycji.
Początkujący sportowcy zazwyczaj korzystają z pomocy trenera personalnego. To on jest bowiem w stanie sporządzić indywidualny plan treningowy na masę mięśniową, bądź rzeźbę. Ważna jest oczywiście regularność ćwiczeń, ale ważniejsza jest zdecydowanie ich jakość. Właśnie dlatego, powstaje wiele poradników na temat tego, jak przeprowadzić trening siłowy bądź sylwetkowy.
Drugim istotnym elementem, możliwym do skonsultowania z dietetykiem, jest dieta na masę mięśniową, bądź rzeźbę. W tym przypadku również liczy się jakość danych posiłków, ich regularność oraz częstotliwość. Zawodnicy budujący masę mięśniową powinni zadbać o dodatni bilans kaloryczny, natomiast sportowcy zrzucający zbędną tkankę tłuszczową powinni zachować ujemny bilans kaloryczny, pozwalający spalić zbędną tkankę tłuszczową.
Trzecim, aczkolwiek równie ważnym elementem, jest także regeneracja organizmu. Oznacza to, że sportowiec powinien dbać o swoje ciało poprzez regularne odpoczywanie, chodzenie na masaże lub korzystanie z usług kriokomory bądź sauny. To w czasie relaksu dochodzi bowiem do przyrostów masy mięśniowej oraz spalania tłuszczu z brzucha oraz ud.
Są to trzy podstawowe zasady budowania masy mięśniowej oraz rzeźby, dotyczące każdego sportowca, niezależnie od tego w jakim jest on wieku, jaką ma płeć czy jakim poziomem zaawansowania się charakteryzuje. Istnieją jednak jeszcze inne elementy ułatwiające oraz przyspieszające budowanie wymarzonej sylwetki. Mowa oczywiście o suplementach diety oraz sterydach anaboliczno-androgennych SAA.

Wpływ diety i suplementów na budowanie mięśni

Głównym zadaniem diety jest dostarczanie materiałów budulcowych do organizmu sportowca. Te są następnie dostarczane do mięśni, w trakcie treningów siłowych bądź sylwetkowych. Uruchomione mięśnie rosną natomiast w czasie regeneracji organizmu, kiedy człowiek odpoczywa oraz nabiera sił na kolejne ćwiczenia.
Suplementy diety mają wiele funkcji. Wśród nich wymienia się natomiast takie role, jak:

 • wzbogacanie diety bądź jej uzupełnianie o witaminy oraz minerały, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu,
 • podnoszenie siły oraz energii sportowca,
 • poprawianie kondycji oraz wytrzymałości zawodnika,
 • dostarczanie sportowcowi niezbędnego materiału budulcowego, potrzebnego do zbudowania wymarzonej muskulatury,
 • poprawianie krążenia krwi, przekładające się na lepsze ukrwienie oraz dotlenienie mięśni,
 • przyspieszanie syntezy białek oraz retencji azotu,
 • poprawa pracy metabolizmu, przekładająca się na spalanie tkanki tłuszczowej.

Wszystkie te funkcje sprawiają więc, że sportowcy bardzo chętnie poszukują suplementów diety oraz wykorzystują je w czasie budowania wymarzonej sylwetki.

Top 3 suplementów na budowanie masy mięśniowej

Najpopularniejszymi suplementami diety na masę mięśniową są obecnie:

 • odżywki białkowe, stanowiące substytut białka,
 • kreatyna, dodająca człowiekowi energii oraz siły do ćwiczeń,
 • aminokwasy rozgałęzione, znane też jako BCAA, poprawiające funkcjonowanie organizmu sportowca.

Niezależnie jednak od tego, które suplementy diety sportowiec kupi i dołączy do swojego jadłospisu, wszystkie one poprawiają zdrowie oraz ogólną wydolność organizmu. Właśnie dlatego, warto je brać, także w przypadku słabej aktywności fizycznej lub jej braku.

Czy sterydy pomagają budować masę mięśniową?

Niektórzy sportowcy nie doceniają funkcji suplementów diety. Uważają oni bowiem, że role te są bardzo słabe oraz niewidoczne, w przypadku bardziej zaawansowanego zawodnika. Warto więc zaznaczyć, że suplementy diety są bardzo bezpieczne oraz dają efekty, czasami niewidoczne gołym okiem. Bardziej zaawansowani zawodnicy mogą natomiast sięgnąć po silniejszy środki. Mowa oczywiście o sterydach anaboliczno-androgennych, z grupy SAA.
Sterydy anaboliczno-androgenne są silnymi środkami, wpływającymi na układ hormonalny człowieka. Oznacza to, że dają bardzo dobre efekty, ale pozytywne tylko w przypadku tych sportowców, którzy przestrzegają zasad ich spożywania. Zawodnicy nadużywający tych środków, posiadający podróbki z nielegalnych miejsc lub niewłaściwie stosujący tego typu środki, muszą więc liczyć się z tym, że w ich przypadku mogą pojawić się niechciane efekty lub brak jakichkolwiek rezultatów. W celu więc rozsądnego wydania pieniędzy, specjaliści polecają kupować sprawdzone środki, wyłącznie od rzetelnych sprzedawców oraz zażywać je tylko zgodnie z zaleceniami od producentów.

Rola regeneracji po treningu

Wielu sportowców przyznaje że uczęszczają oni na różnego rodzaju masaże, wizyty w kriokomorze oraz pobyty w saunie. Wynika to przede wszystkim z tego, że prawidłowy odpoczynek oraz maksymalny relaks bardzo dobrze wpływają na funkcjonowanie organizmu sportowca. Z jednej strony, sportowiec zyskuje bowiem energię oraz siłę do trwania w swoim postanowieniu, czyli przestrzegania diety oraz odwiedzania siłowni, a z drugiej strony to w czasie regeneracji dochodzi do przyrostów masy mięśniowej. Im większy zatem relaks, tym lepszej jakości muskulatura powstaje u sportowca.
Regeneracja to tylko jeden z elementów budowania wymarzonej sylwetki. Musi być ona bowiem połączona z właściwym trenowaniem, w regularnych odstępach czasu oraz prawidłową dietą. Te trzy elementy są nierozdzielne. Oczywiście, niektórzy sportowcy próbowali rezygnować z którejś z tych zasad, ale zawsze kończyło się to tak samo, czyli bez efektów. Zamiast więc marnować czas i pieniądze, sportowiec od razu powinien zadbać o prawidłowy plan działania, zgodny z zasadami oraz wskazówkami pochodzącymi od trenera personalnego i dietetyka oraz należycie go przestrzegać.

bronsy.pl Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *