Buty do biegania – garść rad zakupowych

Aktywność sportowa powinna odgrywać istotną rolę w naszym życiu, bo dzięki temu zachowamy siły witalne i zdrowie na długi czas. Jedną z częściej wybieranych aktywności jest bieganie. Wynika to z jego prostoty i niewielkiej ilości potrzebnego sprzętu. Kluczowym atrybutem wymaganym do uprawiania tego sportu są dobre buty. Stąd też warto zastanowić się na tym, w jaki sposób wybrać buty do biegania. Temu zagadnieniu będzie poświęcony niniejszy tekst.

Buty do biegania jak wybrać – sprawdź sam!

Jak już ustaliliśmy obuwie dla biegaczy, jest najistotniejszym elementem wyposażenia. Zatem nie można sobie tu pozwolić na żaden błąd. W przeciwnym razie nie tylko spadnie komfort uprawiania ulubionej dyscypliny, ale też wzrasta ryzyko kontuzji. Tym samym warto mieć wiedzę na temat tego, jak wybrać odpowiedni sprzęt. Jeśli nie wiesz jak te cel osiągnąć, to zapraszamy do lektury dalszej części tekstu.

Rodzaj podłoża, po jakim biegamy najczęściej

Mając zamiar nabyć nową arę butów do biegania koniecznie, pamiętajmy o nawierzchni, po jakiej mamy zamiar biegać. W ten sposób odpowiednio zabezpieczymy stopę, ścięgna oraz stawy przed kontuzjami i przeciążeniami. W przypadku twardej nawierzchni typu asfalt czy kostka brukowa niezbędna jest odpowiednia amortyzacja i stabilizację stopy, a więc na tym skupmy się, wybierając obuwie do takich nawierzchni. Częściej biegając po lasach czy nierównym, grząskim terenie, trzeba zwrócić większą uwagę na mocniejsze wyprofilowanie podeszwy.

Waga biegacza

Oczywiste powinno być dla każdego, że przy większej wadze trzeba zapewnić sobie wyższy poziom amortyzacji. To pozwoli ochronić się przed przeciążeniem stawów i kręgosłupa.

Sposób biegania ma znaczenie

To czy podczas biegu następuje u nas odbicie z pięty, czy ze śródstopia również ma wpływ na konstrukcję obuwia. Podczas biegania ze śródstopia, lepiej sięgnąć po obuwie z mniejszym offsetem tj. różnicą wysokości między piętą a palcami. Zatem optymalnym wyborem są tu buty z mniejszą amortyzacją w tylnej części podeszwy. Z kolei dla biegaczy odbijających się z pięty najlepsze będą buty amortyzacją kładącą na nacisk na tylną część buta i wyższy offset.

Rozmiarówka i komfort użytkowania

Mając zamiar nabyć buty do biegania, warto zrobić to po południu, ponieważ nasze stopy będą już nieco obrzmiałe. Zatem będą to warunki zbliżone do tych po bieganiu. Mierzenie obuwia musi odbywać się w skarpetach o podobnej grubości do tych podczas biegu. Do tego najdłuższy palec stopy powinien mieć swobodę ruchu, a przy tym cała stopa jest dobrze ustabilizowana.

bronsy.pl Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *